Świat się zmienia, zmieniają się też podstawowe potrzeby człowieka. Najważniejszą w pokoleniu Zet jest naładowana bateria smartfonu. Po co nam ta wiedza? A jak mamy wychowywać i stymulować młodzież i podopiecznych, jak zarządzać najmłodszymi pracownikami, jeśli ich nie rozumiemy? Jak tu być dziś liderem? Oto jest pytanie!
O tym także dyskutowali uczestnicy pierwszej konferencji dla dyrektorów szkół średnich, nauczycieli przedsiębiorczości oraz doradców zawodowych. Konferencja Liderzy wiedzy… była niepowtarzalną okazją do spotkania i dialogu na żywo osób, które zawodowo stymulują rozwój młodych osób, uczniów, naszych przyszłych studentów.
Projekt Liderzy wiedzy - Liderzy sukcesu wystartował na początku 2018 roku. Jego pomysłodawczynią i koordynatorką jest Katarzyna Wołowiec.
Zmieniające się prawnie sytuacje uczelni wyższych oraz szkół średnich były dodatkowym impulsem do nawiązania ścisłego kontaktu pomiędzy ich przedstawicielami. Przez dziesięć miesięcy naszą uczelnię
odwiedzili liczni uczniowie nie tylko z wrocławskich szkół, podpisano także dziewięć umów o patronacie uczelni nad jednostkami edukacyjnymi z Wrocławia i regionu. Uczniowie mogli uczestniczyć w
specjalnie dla nich przygotowanych wykładach i ćwiczeniach, prowadzonych przez kadrę naukowo-dydaktyczną uczelni (Liderzy wiedzy), praktyków biznesu, naszych absolwentów (Liderzy sukcesu) oraz w
spotkaniach ze studentami zaangażowanymi w działalność organizacji i kół naukowych (Liderzy aktywności).
Więcej informacji o projekcie oraz lista szkół objętych patronatem na: www.liderzy.pl
Pierwsza konferencja projektu Liderzy wiedzy - Liderzy sukcesu
Podczas konferencji, którą otworzył JM Rektor prof. Andrzej Kaleta, do grona szkół objętych patronatem uczelni dołączyła dziesiąta - I LO im. Jana Kasprowicza w Świdnicy.
Po blisko roku od startu projektu UEW po raz pierwszy zaprosił przedstawicieli grona pedagogicznego szkół, by poznali aktualne możliwości, która uczelnia daje ich absolwentom, podzielili się swoimi
spostrzeżeniami i pomogli w zrozumieniu współczesnej młodzieży.
Blok merytoryczny konferencji poprzedziły spotkania gości z Liderami. Formuła małych grup dyskusyjnych zebranych przy stołach pod opieką naszych Liderów, którymi byli: dr Iwona Czerska, Klaudia Migasiewicz, Katarzyna Wołowiec, Katarzyna Łukaszewska, Ałła Witwicka-Dudek, dr Paweł Dobrzański, dr Łukasz Olipra, Bartlomiej Postek oraz aktywni działacze-studenci UEW pozwalała na swobodną wymianę uwag i doświadczeń.
Prof. Anna Cierniak-Emerych z Katedry Pracy i Kapitału UEW rozpoczęła merytoryczną część konferencji, wskazując jak Konstytucja dla Nauki wpływa na sytuację szkół średnich, jakie zmiany nastąpią w procesie rekrutacji na uczelnie i o których kandydatów będą teraz przede wszystkim walczyć.
Projekt Biznesowego Indywidualnego Programu Studiów omówił Bartłomiej Postek, pełnomocnik rektora ds. współpracy z biznesem oraz inicjator BIPSu. Jego wystąpienie spotkało się z żywą reakcją publiczności, wyrażoną licznymi pytaniami.
Dr Agnieszka Żarczyńska-Dobiesz z Katedry Zarządzania Produkcją i Pracą UEW zaprezentowała wykład "DNA lidera pokolenia Zet". Mottem jej wystąpienia był cytat z Jacka Santorskiego: "Dziś, aby być autorytetem, autentycznym liderem, trzeba być sobą. A żeby móc być sobą w roli lidera - trzeba być kimś". Każdy z nas zna, uczy lub ma w domu "Zeta", żeby go zrozumieć, potrafić się z nim komunikować i pozwolić mu wykorzystać wszystkie jego atuty, należy rozumieć jego wartości, ideały i marzenia. Dzięki temu wystąpieniu na pewno część z nas wyszła bogatsza o taką wiedzę.
Nie zabrakło też oferty dla uczestników konferencji. Klaudia Migasiewicz, dyrektor CKU oraz dr Wioletta Turowska, kierownik studiów podyplomowych UEW dla
przedstawicieli oświaty przybliżyły ofertę edukacyjną przygotowaną dla gości konferencji.
Sądząc po opiniach uczestników, ich zaangażowaniu i zainteresowaniu konferencja ma szansę wpisać się na stałe w kalendarz wydarzeń uczelni. Pierwsza konferencja projektu Liderzy wiedzy - Liderzy sukcesu okazała się naprawdę wielkim sukcesem!
Na konferencji gościliśmy:
- Liceum Ogólnokształcące nr V we Wrocławiu
- I LO w Dzierżoniowie
- Zespół Szkół Logistycznych
- LO Nr XII im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu
- I Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy
- Zespół Szkół Gastronomicznych we Wrocławiu
- Technikum nr 15 im. Marii Skłodowskiej-Curie we Wrocławiu
- Liceum Ogólnokształcące Nr XIV im. Polonii Belgijskiej
- I Liceum Ogólnokształcące w Miliczu
- II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicy
- Liceum Ogólnokształcące nr IX im. Juliusza Słowackiego we Wrocławiu
- Liceum Ogólnokształcące nr VIII we Wrocławiu im. Bolesława Krzywoustego
Zachęcamy do lektury wcześniejszego artykułu o projekcie
na łamach naszego Portalu.