Wy, młodzi ludzie budujecie sobie dziś plany na przyszłość.
Tymczasem za pięćdziesiąt lat ten świat będzie z pewnością zupełnie inny - kontynuował myśl prof. Koźmiński. - Będę dziś mówił o sprawach, które nieco odbiegają od mojej tematyki dotyczącej zarządzania, albowiem uważam, że musimy zwracać uwagę także na tematy ogólniejsze.
Po tym wstępie, skierowanym wprost do licznie zgromadzonych studentów, Profesor krótko - wykład miał formę 45- minutowego wykładu - treściwie nakreślił podłoże narodzin tzw. nowego nacjonalizmu.
Zarządzanie strachem stało się obecnie bardzo efektywnym sposobem zarządzania.
Warto pamiętać, że Psychologia tłumu Gustawa Le Bona była ulubioną książką Józefa Stalina - przypomniał mówca. Nie zabrakło diagnozy ekonomicznej narodzin tzw. nowego pragmatyzmu. Czy pod podszewką tych nowych zjawisk kryje się strach? Strach o miejsca pracy dla dzieci skompromitowanej europejskiej klasy średniej, strach przed nieuniknionymi zmianami gospodarczymi?
Obecnie racjonalność zostaje zastąpiona irracjonalizmem.
Myślenie "polska chata z kraja" jest skrajnie nierozsądne. Większość Polaków jest przeciwko euro, ponieważ została popełniona manipulacja - sugerował i drażnił intelektualnie zgromadzonych mówca. Nic dziwnego, że po zakończeniu wykładu padły z sali pytania o zależność gospodarczą Polski, o Rosję. Profesor z szacunkiem wysłuchał głosu studenta - eurosceptyka. Jako kontrargument podał fakty z historii Stanów Zjednoczonych.
Myślcie samodzielnie. Nie wierzcie nikomu na słowo! Nawet najmądrzejszym profesorom. Tym się różni uczenie od studiowania. Student sam musi wyciągnąć wnioski - zachęcał współtwórca Akademii Leona Koźmińskiego.
Wizyta we Wrocławiu związana była z promocją nowej książki Nowy pragmatyzm kontra nowy nacjonalizm autorstwa prof. Andrzeja Koźmińskiego i Grzegorza Kołodko.
Organizatorami wykładu byli: Akademia im. Leona Koźmińskiego, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu i Forum Edukacji Biznesowej.
______________________________________________________________________________________________________
Andrzej K. Koźmiński - ekonomista i socjolog specjalizujący się w problematyce zarządzania i transformacji ustrojowej. W latach 1981-1987 pierwszy demokratycznie wybrany Dziekan Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, współtwórca i pierwszy rektor Akademii Leona Koźmińskiego (w latach 1993-2011), obecnie Prezydent tej Uczelni. Autor kilkudziesięciu książek, w tym popularnych podręczników akademickich z zakresu zarządzania.