– To? To jest pyszna serwatka. Została nam z produkcji serów.
– Żałujemy, że nie mogliśmy być i na dżemach, i na produkcji piwa, i na serach.
– To jest jajko, w skorupce, takie miękkie, bo długo leżało w occie.
"W ramach Nocy Laboratoriów wrocławskie firmy i organizacje zapraszają mieszkańców stolicy Dolnego Śląska do zwiedzania przestrzeni, w których na co dzień trwają prace badawcze nad najnowocześniejszymi rozwiązaniami w obszarach technologii, chemii, biologii i innych obszarów nauki." Wśród 16 organizatorów tegorocznej Nocy laboratoriów znalazły się także: Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet SWPS Wrocław, Humanitarium, Hydropolis, Uniwersytet Medyczny, EIT+ oraz Wrocławski Park Technologiczny.
W trakcie pierwszej ekonomicznej Nocy Laboratoriów na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu nasze laboratoria odwiedziło ponad 200 osób.
Uczestnicy mogli zapisać się na 11 pokazów:
Domowe sery,
Jaka jest jakość wody do picia?,
Mikroświat w obiektywie mikroskopu,
Żywność w laboratorium,
Warsztaty piwowarstwa,
Gluten i zdrowie,
Pomiary (nie)takie straszne,
Daj się porwać w świat eksperymentowania od najmłodszych lat,
Co drzemie w dżemie, czyli o trwałości barwy owoców,
Tajemnice żywności badane w laboratorium,
I ty możesz zostać chemikiem.
Mogli na nich dowiedzieć się m.in. o tym, co nadaje barwę truskawkom? Czy chlorofil jest zawsze zielony? Jak łatwo i szybko usunąć plamy z czarnych jagód? Jak upiec idealny chleb, zrobić niebiańską chałwę? Jak uwarzyć znakomite piwo i do tego zbadać jego moc? Czym różni się woda spożywcza i wodociągowa? Czy można mieć wulkan w domu? Czy istnieje ciecz, po której można biegać? Odwiedzili przy tym specjalistyczne pracownie, poznali chemiczną terminologię i posługiwali się nowoczesną aparaturą badawczą.
– Więcej wybuchów! Więcej zapachów! Więcej eksperymentów w parach! – powtarzały się sugestie, pozostawione w ankietach, które wypełniali nawet najmłodsi uczestnicy pokazów Nocy Laboratoriów, choć oczywiście na uczelni gościły w asyście rodziców, którzy także się nie nudzili.
– Bardzo wam dziękuję, to wspaniała przygoda. Dowiedziałam się o Nocy ze strony internetowej Gazety Wrocławskiej – entuzjastycznie dziękowała za naukowa przygodę przyjezdna pasjonatka eksperymentów i wydarzenia Co drzemie w dżemie, czyli o trwałości barwy owoców.
To pewne, po tej nocy wszyscy nasi goście – mali i duzi – obdarowani informatorami o uczelni, jak najlepsi ambasadorzy marki poniosą wieść o wydziale i laboratoriach Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu w szeroki świat.
W realizacji wydarzenia do późnych sobotnich pomagali także liczni asystenci prelegentów oraz pracownicy Biura Promocji.