Wyczerpywanie się paliw kopalnych, stale rosnące zapotrzebowanie na energię oraz negatywne skutki zmiany klimatu stanowią duże wyznanie dla państw na całym świecie. Zrównoważona energetyka oznacza konsumpcję i dostawy energii, które zaspokajają potrzeby współczesności, nie ograniczając ich dla przyszłych pokoleń. Przeciwdziałanie negatywnym skutkom działalności człowieka wymaga kompleksowych rozwiązań, które są niezwykle ważne również na poziomie lokalnym. Najlepiej wiedzą to tym naukowcy z naszej uczelni realizujący projekt Zrównoważona energetyka regionalna – pomiar stopnia wdrożenia oraz wybór strategii rozwoju, który otrzymał dofinansowanie na kwotę 272 040 zł z Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursu OPUS 15.
Głównym celem projektu jest uzyskanie syntetycznego wskaźnika poziomu rozwoju zrównoważonej energetyki dla regionów Polski i państw UE, a także wybór najefektywniejszej strategii zrównoważonego rozwoju energetyki dla regionów Polski. Pomysłodawcami i jego realizatorami są naukowcy z Wydziału Zarządzania, Informatyki i Finansów naszej uczelni. Kierownikiem jest dr Magdalena Ligus z Katedry Finansów Przedsiębiorstw i Finansów Publicznych, natomiast wykonawcą dr Piotr Peternek z Katedry Ekonometrii i Badań Operacyjnych.
Jakość naszego życia pod lupą naukowców UEW!
Subiektywne postrzeganie naszego szczęścia i zadowolenia z niego często uzależnione jest od posiadanych dóbr oraz ich oceny przez pryzmat stanu materialnego ludzi żyjących wokół nas. Pomimo że narzędzia analityczne są bardzo pomocne w podejmowaniu kluczowych decyzji w firmach i samorządach na całym świecie, mało osób wie, że mogą się okazać bardzo przydatne również w ocenie jakości naszego życia. Jego prawidłową oceną z wykorzystaniem narzędzi analitycznych zajmą się naukowcy z Wydziału Zarządzania, Informatyki i Finansów realizujący projekt Wyposażenie gospodarstwa domowego w dobra trwałego użytku w statystycznej analizie i ekonometrycznym modelowaniu dobrostanu materialnego, który otrzymał finansowanie na kwotę 254 967 zł z Narodowego Centrum Nauki w ramach piętnastej edycji konkursu OPUS.
Główny wykonawca projektu prof. dr hab. Józef Dziechciarz
Młodzi naukowcy na tropie ryzyka rynkowego!
Strażnikami rynków finansowych są banki centralne, jak każdy dobry strażnik, aby efektywnie pełnić swoją rolę potrzebuje odpowiednich narzędzi w celu identyfikacji zagrożeń. W podejmowaniu ważnych decyzji w swoim życiu często polegamy na intuicji, jednak dla instytucji dbających o stabilność gospodarek jej rolę odgrywają szczegółowe analizy mające na celu identyfikację możliwego ryzyka. Wczesne rozpoznanie ryzyka i podjęcie odpowiednich kroków jego minimalizacji wymaga zastosowania zaawansowanych modeli oceny ryzyka i wnioskowania statystycznego.
Kierownik projektu mgr Marta Anita Karaś
Wykorzystujemy ultradźwięki w tworzeniu produktów bezglutenowych o wyższych właściwościach odżywczych
Produkty bezglutenowe są bardzo ważne w codziennej diecie osób dotkniętych celiakią, u których organizm wytwarza przeciwciała skierowane przeciwko glutenowi. Składnik ten spotykamy w ziarnach niektórych zbóż np.: pszenicy, żyta, jęczmienia i odpowiada za ciągliwość przygotowanego przez nas ciasta. Badania nad stworzeniem produktów bezglutenowych o wysokich walorach odżywczych i sensorycznych z wykorzystaniem ultradźwięków prowadzi dr hab. inż. Joanna Harasym, prof. UE z Katedry Biotechnologii i Analizy Żywności na Wydziale Inżynieryjno-Ekonomicznym.
Dr hab. inż. Joanna Paulina Harasym, prof. UE