Drzewo-pomnik?
Drzewo posadzone jesienią 2020 roku z inicjatywy
władz Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu
w podziękowaniu dla wszystkich pracowników uczelni.
W trudnych miesiącach pandemii sprawdziliśmy się jako sprawny, zgrany zespół.
Niech to drzewo będzie pamiątką tych dni.
8 października 2020
Zasadzenie pamiątkowego drzewa było jednym z wydarzeń towarzyszących inauguracji roku akademickiego 2020/2021 na UEW. W tym roku uroczystość miała nietypowy charakter. Ze względu na sytuację epidemiczną wydarzenie było transmitowane on line. Zapraszamy do obejrzenia filmowej relacji z inauguracji.
Podczas inauguracji JM Rektor prof. Andrzej Kaleta podziękował pracownikom:
Szanowni Państwo, kiedy w połowie marca na kampusie zaległa cisza nie wiedzieliśmy, w jakim kierunku będzie się rozwijała pandemia. W poczuciu odpowiedzialności za środowisko akademickie Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu zawiesilismy prowadzenie wszystkich zajęć. Świadomi odpowiedzialności za zdrowie pracowników, studentów, naszych rodzin, mimo towarzyszącej nam presji, podjęliśmy wiele działań organizujących życie na uczelni. Uruchomiliśmy zajęcia na odległość, wykorzystując platformę e-learningową oraz moduł Teams, wdrażaliśmy procedury umożliwiające funkcjonowanie uczelni.
Za wielkie zaangażowanie, za solidarną, odpowiedzialną pracę, bardzo Państwu – wszystkim pracownikom naukowym, dydaktycznym, administracyjnym i technicznym – dziękuję.
Postanowiliśmy w specjalny sposób utrwalić wspomnienie tego trudnego czasu sadząc na kampusie drzewo. To piękne, kwitnące wiosną i kolorowo przebarwiające się jesienią, drzewo o wdzięcznej nazwie Ambrowiec balsamiczny będzie nam przypominać, jak sprawną jesteśmy drużyną.
Dziękuję za dotychczasową współpracę, i wierzę, że w trudnym czasie przed nami, będziemy razem szukać niestandardowych, twórczych rozwiązań, z podejmowanych działań wyjdziemy jeszcze sprawniejsi i skuteczniejsi.
Nasz ambrowiec rośnie w pobliżu rektoratu, przy alejce prowadzącej do CKU.
Więcej o ambrowcu amerykańskim
Kilka ciekawostek:
- drzewa ambrowca tworzą owalną koronę z wyraźnym przewodnikiem i regularnie ułożonymi pędami,
- gałązki często mają ciekawe, korkowe narośla w postaci listewek lub skrzydełek, a kora pnia jest gruba i sprężysta,
- liście ambrowca amerykańskiego przypominają liście klonów; podczas ciepłej i długiej jesieni ich liście przebarwiają się w odcieniach szkarłatnej, ognistej czerwieni z domieszką fioletu, różu lub brązu,
- kwiaty są prawie niezauważalne, wiatropylne rozwijają się w maju.
Owoce ambrowca
Z ambrowców pozyskiwana jest balsamiczna żywica, zwana storaksem.
W dawnych czasach miała szerokie zastosowanie w medycynie. Był używany między
innymi do leczenia chorób dróg oddechowych, padaczki i nowotworów. W południowych stanach USA stwardniały sok ambrowca żuto, jak gumę do żucia, zapewne dlatego angielska nazwa drzewa oznacza
po prostu słodką gumę (Sweet-gum). Obecnie storaks wykorzystuje się w przemyśle perfumeryjnym.