– Drogie dzieci. Spotykamy się, żeby porozmawiać o Wrocławiu, dowiedzieć się wielu ciekawostek o wrocławskim rynku. Chciałabym, żebyście umieli promować nasze miasto. Czy wiecie, co to znaczy PROMOWAĆ?
– Taak! Sprzedawać po niższej cenie!
Czy ktoś wobec takiego dictum wątpi o potrzebie edukacji ekonomicznej od najmłodszych lat?
– Nie będziemy niczego sprzedawać. W zamian obiecuję Wam, że dowiecie się wielu ciekawych rzeczy, które możemy wykorzystać w ZACHWALANIU naszego miasta. Promować, to właśnie znaczy zachwalać.
Tak zazwyczaj zaczynają się spotkania "Ryneczek mój kochany" z dziećmi z wrocławskich szkół, prowadzone w ramach tzw. Pokazów Interaktywnych DFN od 2008 roku. Wrocławskie maluchy w trakcie spotkań uczą się o historii ich miasta, o podstawach marketingu i poznają naszą uczelnię jako miejsce swoich przyszłych studiów.
To tylko jedna z wielu inicjatyw edukacyjnych pracowników i studentów naszej uczelni, którymi może pochwalić się Dolnośląski Festiwal Nauki organizowany na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. W tegorocznym programie znalazły się także inne oferty edukacyjne dla najmłodszych: wykłady pracowników Katedry Technologii Chemicznej pt. "Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda – czyli czym należy się kierować przy wyborze pasty do zębów", "Narząd zmysłów – wrogowie czy sprzymierzeńcy producenta?", wycieczki pt. "Uczymy się promować nasze miasto". Dla starszych słuchaczy przygotowaliśmy ponad 20 imprez. Program obejmował wystawy, wycieczki, prezentacje, laboratoria, warsztaty. Uczestniczyliśmy zarówno w pokazach interaktywnych organizowanych w szkołach, Parku Wiedzy – imprezie plenerowej, jak i edycji stacjonarnej oraz imprezach w regionie. Z tej okazji co roku mury uczelni odwiedza ponad 1,5 tys. młodych słuchaczy, uczniów szkół wrocławskich oraz dorosłych pasjonatów nauki.
W związku z ogłoszeniem roku 2010 Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej DFN odbył się pod hasłem "Piękno różnorodności”.
Tegoroczny Dolnośląski Festiwal Nauki na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu odbywał sie w dniach 20-22 września, a w Jeleniej Górze w dniu 8 października. 7 października także goście festiwalu w Bystrzycy Kłodzkiej mieli okazję wysłuchać wykładu naszego pracownika WGiT pt. "Elementy promocji miast i regionów".
"Bioinspiracja w informatyce biznesowej – sieci neuronowe, algorytmy genetyczne i boty", "Distance learning dzisiaj i jutro", "Przestępstwa finansowe w biznesie elektronicznym", "Amerykańscy naukowcy udowodnili, że..." – to tematy, które pobudziły wyobraźnię i głód wiedzy najbardziej zdystansowanych do ekonomii młodych ludzi.
Niezwykle bogatą ofertę edukacyjną przygotował Wydział Inżynieryjno-Ekonomiczny. Młodzież licealna bardzo chętnie uczestniczy zarówno w proponowanych laboratoriach ("Tajemnicze reakcje red-oks",
"Bioróżnorodność drobnoustrojów", "O świeceniu ciał – luminescencja"), jak i w ciekawych wykładach.
W festiwalu mogą brać udział także pozawydziałowe jednostki, jak to już po raz czwarty robi Biuro Karier i Promocji Zawodowej przygotowujące cykl warsztatów. Możemy nauczyć się "Jak mówić, żeby nas słuchano, jak słuchać aby do nas mówiono" lub dowiedzieć się czegoś więcej o różnych technikach selekcji kandydatów na stanowiska pracy. W cyklu spotkań przygotowanych przez bibliotekę dowiedzieliśmy się "Czy opłaca się być noblistą?", a Studium Języków Obcych po raz drugi proponowało entuzjastycznie przyjętą w zeszłym roku – jeszcze przed zwycięstwem Hiszpanii w mistrzostwach w Piłce nożnej – zabawę w język hiszpański "!A escena! – Na scenę". Zaprosiliśmy do udziału w festiwalu także nowo utworzone dolnośląskie Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt Eko-straż, które zachęcało do dyskusji nt. "Zwierzę – też człowiek. Prawo i ekonomia, a ochrona zwierząt w Polsce".
Co roku cieszymy się z wiernego grona sympatyków naszego festiwalu, staramy się wzbogacać ofertę, odpowiadać na potrzeby szkół. Nieustannie zachęcamy pracowników uczelni do zgłaszania pomysłów na kolejną edycję. Mile widziane są wykłady, pokazy, warsztaty prezentujące w przystępny sposób obszar badawczy katedry, a także własne pasje i dokonania. Udział w spotkaniach festiwalowych z ciekawą świata młodzieżą daje organizatorom dużą satysfakcję zawodową,
Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Festiwalu Nauki. Organizatorem DFN na naszej uczelni jest Biuro Promocji.
Program XIII DFN na naszej uczelni