Jubileuszowy rok trwa, ale główna uroczystość zwieńczyła obchody 10-lecia Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu 27 kwietnia 2018 r. Dzień wcześniej – w czwartkowe popołudnie słuchacze spotkali się na integracyjnym poczęstunku w akademickiej stołówce – jak przystało studentom.
Inicjator UTW, prof. dr hab. Bogusław Fiedor powiedział: - Może to nieskromne, ale poczuwam się do ojcostwa lub współojcostwa. Wszystkie dzieci należy kochać, a niektóre kocha się bardziej… To bardzo udane dziecko. I jego jubileusz zbiega się z 10-leciem Uniwersytetu Ekonomicznego, także bowiem w 2008 roku uczelnia stała się Uniwersytetem. W każdym wymiarze – edukacyjnym, społecznym i kulturowym UTW jest dla Uniwersytetu znaczącą wartością. Dodał, że chciałby dożyć 20-lecia w pełni władz umysłowych i fizycznych, i życzył wszystkim następnych, pięknych lat.
Pełnomocnik Rektora ds. UTW, dr inż. Marek Urban podziękował wszystkim za aktywność podczas wielomiesięcznych obchodów jubileuszowych. Pełniąca w latach 2008- 2013 funkcję pełnomocnika Rektora ds. UTW dr hab. inż. Zofia Hasińska życzyła dalszego rozwoju współpracy wewnętrznej i zewnętrznej UTW.
A w piątek, w samo południe, najpierw wybrzmiał utwór Gaude Mater Polonia, a potem było podniośle i serdecznie. W programie uroczystości były m.in. takie wydarzenia, jak:
• prezentacja dorobku UTW w UE.
• wykład jubileuszowy założyciela UTW, prof. dr. hab. Bogusława Fiedora „Współczesne megatrendy ekonomiczne i cywilizacyjne a potrzeba aktywności politycznej i prowzrostowej państwa”.
• prezentacje historii i działalność UTW w ujęciach filmowych i na slajdach oraz na plakatach o kilkunastu sekcjach zainteresowań.
• wręczenie nagród dla sympatyków, wyróżnień dla słuchaczy i gratulacji od zwierzchnika UTW w UE, prorektora ds. Dydaktyki, prof. dr. hab. inż. Edmunda Cibisa i dr. inż. Marka Urbana;
• koncert chóru UTW „Apasjonata” i spektakl Sekcji Teatralnej UTW.
Goście dopisali; byli posłowie, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Urzędu Miejskiego we Wrocławiu i przedstawiciele innych wrocławskich UTW, przedstawiciele władz Alma Mater.
Jerzy Sosnowski – przewodniczący Zarządu UTW w Uniwersytecie Wrocławskim podzielił się wrażeniem, że panowała sympatyczna atmosfera, a w ucho wpadły mu zwłaszcza występ chóru oraz wystąpienie prof. Stanisławy Bartosiewicz: - Byłem zafascynowany jej umysłem i pamięcią. - Podobała mi się oprawa i mimo bogatego scenariusza, dynamika całej imprezy. U nas na UWr. kulminacyjne obchody były kilkudniowe, ale mamy 760 słuchaczy. U Was jest – jak wiem od Przewodniczącej Samorządu Bogumiły Kurek, 230 słuchaczy. Nasze UTW od lat blisko współpracują.
Ryszard Kretschmer – przewodniczący Prezydium Samorządu Studentów UTW w Uniwersytecie Medycznym też nie szczędził pochwał. - Wspaniała atmosfera i spontaniczne wypowiedzi gości i sympatyków. Macie imponującą liczbę sekcji zainteresowań; sam byłem niedawno na przedstawieniu Sekcji Haiku, jednej z najprężniej działających. A teraz chciałbym nawiązać kontakt z Waszą Sekcją Turystyczną.
Krystyna Myszka – już czwarty rok w UTW w UE, prowadzi zajęcia z języka niemieckiego i brała udział w okolicznościowym spektaklu „Do dziesięciu odlicz”, podkreśliła, że podczas uroczystości ciekawie przedstawiono dorobek. Były miłe wspomnienia, w których każdy siebie odnalazł. – Podziwiałam pasje kolegów i sposób, w jaki je realizują. Ja jestem absolwentką UWr., przez ponad 20 lat pracowałam na Politechnice Wrocławskiej, ale tu, w Uniwersytecie Ekonomicznym, się odnalazłam. Dla mnie to nowe i wartościowe środowisko. W pamięci zachowam odświętną i radosną uroczystość.
Irena Terlecka – w UTW jest od początku, razem z innymi 54 słuchaczami. Teraz przewodniczy Sekcji Wspólnot Mieszkaniowych. Jej zdaniem czwartkowa biesiada, obliczona na dużą ilość słuchaczy UTW, dała kolejną okazję do integrowania się po swojemu przy stolikach. - A w piątek – zaznaczyła - podobała mi się luźna, ale serdeczna atmosfera. I bardzo komunikatywny przekaz w prowadzeniu uroczystości, który przypadł do gustu wielu koleżankom i kolegom.
Ryszard Gajny – od wielu lat aktywny w UTW, teraz przewodniczący Sekcji Informatycznej i wolontariusz prowadzący zajęcia komputerowe, nie kryje, że wyraża także opinie swojej żony – Bogusławy Grzegórz-Gajny – (jednej z przewodniczących Samorządu w minionym dziesięcioleciu). - To był dobry pomysł koleżanek z Samorządu, aby zorganizować czwartkowe spotkanie słuchaczy. Panowała miła aura, a poczęstunek był elegancki. O uroczystości piątkowej tak powiedział: - Już przy wejściu do auli CKU, gdzie odbywał się jubileusz, uwagę zwracały plakaty o działalności kilkunastu naszych sekcji. Było mnóstwo gości, co podkreśliło rangę naszej uroczystości. Wykład ciekawy i bardzo ambitny. Pani prof. Stanisława Bartosiewicz, która od wielu lat sprzyja UTW – jak zawsze w znakomitej formie! Koncert chóru „Apasjonata”, pod dyrekcją Bartosza Jugo – na wysokim poziomie. I interesujący, okolicznościowy spektakl Sekcji Teatralnej, pod kierunkiem Alfreda Kampy, szefa Sekcji Teatralnej i Teatru „Obecny”.
Na specjalną prośbę R. Gajnego autorka tej relacji zamieszcza następującą opinię: - Uważamy – a mówię to w imieniu wielu osób – że Gosi Garbacz należą się brawa za profesjonalne prowadzenie uroczystości!
Na koniec jeszcze nietypowe określenie prowadzącej: „UTW w UE - to MIASTO SENIORÓW W AGLOMERACJI UE”. Ślad po nim zostanie w pamiątkach jubileuszowych: specjalnym folderze, zakładce do książek, płycie z utworami w wykonaniu chóru i w wielkiej „walizce” wspomnień jubileuszowych, które dodają energii i inspiracji na następne dziesięć lat. Bo – jak brzmi motto Michaele Beneduma – „Jesteś młody, dopóki wierzysz w życie”.
Zdjęcia
1) Chwilę po czwartkowym spotkaniu
2) Wystawa o dorobku sekcji zainteresowań
3) Tuż przed główną uroczystością
4) Goście i słuchacze w sali CKU
5) Prof. Stanisława Bartosiewicz w znakomitym wystąpieniu
6) Gratulacje składają poseł Sławomir Piechota i Jarosław Maroszek – dyrektor Departamentu Zdrowia i Promocji Województwa
7) Występ chóru „Apasjonata”
8) Wpis do Księgi Pamiątkowej