Debata nt. mobilności w Unii Europejskiej - Mam prawo
Data opublikowania: 18.04.2015 | aktualizacja: 20.04.2015
Celem wydarzenia było zainicjowanie debaty publicznej dotyczącej równości wszystkich obywateli pod względem dostępu do edukacji, rynku pracy i swobody prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Unii Europejskiej.
Tezy debaty Mam Prawo i podsumowanie prof. Andrzeja Gospodarowicza
Debata podzielona była na dwie sesje plenarne. W pierwszej, pt. Co dalej z mobilnością w UE? uczestniczyli: Komisarz UE Elżbieta Bieńkowska, Justyna Segeś Frelak – dyrektor Departamentu Rynku Pracy w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, europosłanka Jutta Steinruck oraz dyrektor Generalny ds. Pracy w Ministerstwie Spraw Społecznych i Zatrudnienia Królestwa Niderlandów Marcelis Boereboom.
W drugiej sesji plenarnej pt. Migrant czy ekspat? - szanse, zagrożenia i realne skutki mobilności w UE. dyskutowali przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz środowisk akademickich: Karolina Grot - Instytut Spraw Publicznych, Team Europe; dr Leszek Cybulski - Uniwersytet Ekonomiczny, Team Europe; Marzena Cichoń-Balcerowicz - Citizens UK (Wielka Brytania); Hannie Mongard - Fairwork Foundation (Holandia).
Debatę moderował Wojciech Szeląg - dziennikarz Polsatu
Równolegle odbywały się warsztaty m.in. na temat programu Erasmus Plus, funduszy UE dla przedsiębiorców oraz funkcjonowania na holenderskim rynku pracy oraz przeciwdziałania handlowi ludźmi.
Komisarz Elżbieta Bieńkowska podkreśliła, że kilka miesięcy pracy w Komisji Europejskiej pokazały jej, jak odmienna jest perspektywa wspólnego rynku widziana z Polski i Brukseli. W opinii Pani Komisarz wspólny rynek w Europie nie istnieje. Są zapisy, które szczególnie w ostatnich latach w każdym z krajów zostały obwarowane taką ilością różnego rodzaju barier protekcjonistycznych, chroniących wewnętrzne rynki, że ten wspólny rynek nie ma szans istnieć - mówiła. W jej ocenie najmniej barier powstało w krajach, które najkrócej należą do UE, a najwięcej w państwach „starszej Unii”. Komisarz podkreślała, że jeśli bariery będą tworzone na poziomie państw, kraje te samodzielnie nie będą mogły konkurować z innymi globalnymi gospodarkami. Atutem Unii Europejskiej jest ponad pięciusetmilionowy rynek odbiorców (towarów, usług, pracy). Nawiązując do tematu mobilności w UE poinformowała, że dane statystyczne z 2013 r. pokazują, iż tylko 7 mln mieszkańców krajów UE pracuje poza swoimi rynkami narodowymi, co stanowi trzy procent ludności. Elżbieta Bieńkowska podkreślała, że jest entuzjastką Unii Europejskiej. Mówiła, że potrzebne są dyskusje ukazujące społeczeństwom Europy korzyści płynące z bycia we wspólnocie.
Czy na unijnym rynku pracy wszyscy Europejczycy na równych prawach korzystają z praw gwarantowanych przez Unię Europejską? Czy osoby pracujące poza krajem swojego pochodzenia są postrzegane tylko jako tania siła robocza? Jakie skutki społeczne, ekonomiczne i polityczne w krajach wysyłających i przyjmujących rodzi mobilność pracowników? Jak wzmacniać wiedzę wśród pracodawców i pracowników o przysługujących im prawach i obowiązkach? – to pytania na które wypowiadali się uczestnicy debaty. Zapis cyfrowy debaty:
http://www.ue.wroc.pl/aktualnosci/8843/konferencja_mam_prawo_transmisja_online.html#.VTJja_D3FRl