Volkswagen Motor Polska podpisał list intencyjny o współpracy
Data opublikowania: 11.03.2014 | aktualizacja: 05.03.2015
7 marca 2014 r. przedstawiciele Volkswagen Motor Polska podpisali list intencyjny wyrażający deklarację podjęcia współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu.
W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Volkswagen Motor Polska: Joanna Kaniewska (Dyrektor Personalny), Tomasz Lewandowski (Dyrektor Finansowy) i Renata Kołtowska-Dyrcz (Dział Szkoleń i Rozwoju). Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu reprezentowali prof. dr hab. Maria Wanda Kopertyńska (Prorektor ds. Nauki), dr hab. Janusz Lichtarski, prof. UE (Dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego) i Anna Pluta (Biuro Nauki i Współpracy z Gospodarką).
Profesor dr hab. Wanda Kopertyńska poinformowała gości o pozycji akademickiej Uniwersytetu Ekonomicznego podkreślając potencjał naukowy i dydaktyczny uczelni. Przedstawiła zasady funkcjonowania Klubu Partnerów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i krótko scharakteryzowała zakres podejmowanych wspólnych inicjatyw.
Przedstawicielom Volkswagen Motor Polska prof. Wanda Kopertyńska zaproponowała współpracę na kilku płaszczyznach. W zakresie współpracy naukowej zachęcała pracowników Volkswagen Motor Polska do uczestnictwa w konferencjach w roli zarówno słuchaczy, jak i panelistów. Poinformowała o możliwości publikowania prac naukowych i tekstów konferencyjnych autorstwa pracowników Volkswagen Motor Polska w czasopismach Wydawnictwa Uniwersytetu Ekonomicznego.
Profesor Wanda Kopertyńska zasygnalizowała także możliwość współpracy na polu dydaktycznym: w zakresie realizacji studiów podyplomowych i szkoleń na zamówienie oraz dedykowanych studiów doktoranckich. W trakcie rozmowy podjęto temat wspólnego zaprojektowania modułu zajęć dydaktycznych dla studentów, rozważano – w perspektywie – pracę dotyczącą specjalności, której absolwenci spełnialiby zawodowe wymogi pracodawcy: Volkswagen Motor Polska. Profesor Wanda Kopertyńska zapraszała do udziału w zajęciach dla studentów w ramach Forum Edukacji Biznesowej w charakterze coacha i mentora. Profesor Wanda Kopertyńska mówiła także o istniejących możliwościach skorzystania ze środków finansowych z projektów w ramach strategii współpracy Unii Europejskiej w dziedzinie badań i innowacji w programie „Horyzont 2020". Narodowe Centrum Nauki i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wspiera finansowo granty służące wzmocnieniu współpracy między biznesem a nauką, przyczyniające się do komercjalizacji efektów badań naukowych z korzyścią dla polskiej gospodarki. Podkreślała, że szczególnie cenne byłyby wnioski-projekty, które uwzględniałyby aspekty ekonomiczne (wkład Uniwersytetu Ekonomicznego), technologiczne (np. wspólnie z Politechniką Wrocławską) i praktyczne zaproponowane przez Volkswagen Motor Polska.
Goście reprezentujący Volkswagen Motor Polska, krótko przedstawili profil przedsiębiorstwa – spółka Volkswagen Motor Polska została utworzona w maju 1998 roku i od początku należy w 100% do koncernu Volkswagen AG. Firma specjalizująca się w produkcji najnowocześniejszych jednostek napędowych do samochodów marek Audi, SEAT, Škoda oraz Volkswagen, dba o stałe podnoszenie konkurencyjności swoich produktów, jednocześnie utrzymując kooperacyjny (z partnerem społecznym) charakter współpracy, rozwiązując pracownicze konflikty. Za wyjątkowy dialog między pracodawcą a pracownikami w VW Motor Polska polkowicka fabryka została uhonorowana w 2010 r. przez NSZZ „Solidarność” zaszczytnym wyróżnieniem „Pracodawca przyjazny pracownikom” (wyróżnienie jest objęte patronatem Prezydenta RP).
Goście z zainteresowaniem odnieśli się do złożonych propozycji współpracy. Pierwszym projektem będzie zgłoszenie kilku tematów badawczych do opracowania w ramach realizacji prac magisterskich oraz udział przedstawiciela VW MP w inicjatywie Kuźni Kadr IV w charakterze prelegenta. Rozważona będzie propozycja współtworzenia dydaktycznych modułów dla studiów podyplomowych.