XVI Dolnośląski Festiwal Nauki na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu
Data opublikowania: 30.09.2013 | aktualizacja: 05.03.2015
ZAPRASZAMY DO RELACJI Z WYBRANYCH WYDARZEŃ
W tym roku oprócz wydziałów w organizację DFN zaangażowały się inne jednostki uczelniane
Archiwum, SJO, SWF, Biuro Karier i Promocji Zawodowej, Biuro Promocji oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku.
Jelenia Góra
Po raz pierwszy w historii Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w regionie Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki UE w Jeleniej Górze, Archiwum Uczelni (oddział w Jeleniej Górze), Dział Informacji i Rozwoju, Biuro Promocji Uczelni i organizatorzy projektu Sudety, Moja Mała Ojczyzna, Zespół Szkół Ekonomiczno-Turystycznych w Jeleniej Górze oraz Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, wspólnymi siłami przygotowały dużą, masową imprezę w ramach Festiwalu Nauki. W imprezie pt. Schroniska sudeckie dawniej i dziś. Turystyka - współczesność i przeszłość wzięło udział ponad 400 uczniów jeleniogórskich szkół średnich.
Wydarzenie rozpoczął wykład prof. Jacka Potockiego pt. Turystyka w Karkonoszach. Tradycje i współczesność. Po wykładzie delegacje uczniów szkół i goście z Czech pojechali do Karpacza i uczestniczyli w mini rajdzie na trasie kościółek Wang - Stara Polana - Domek Myśliwski - Samotnia - Strzecha Akademicka. Uczestnicy podzielili się na 2 grupy: niemiecko- i anglojęzyczną i zwiedzali Karkonosze pod opieką przewodników posługujących się tymi językami.
Po powrocie do Jeleniej Góry rozpoczęła się warsztatowa część imprezy. Po występie jeleniogórskiego barda Grzegorza Żaka w auli Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych w Jeleniej Górze odbyły się zajęcia w pracowniach językowych, na których uczestnicy zaprezentowali inscenizacje otrzymanego w czasie rajdu tekstu w języku trasy.
Kolejny dzień imprezy rozpoczął się wycieczką po Jeleniej Górze, po której nastąpił blok zadań realizowanych w Muzeum Karkonoskim. Po warsztatach poświęconych tworzeniu widokówek uczniowie własnoręcznie wykonali pocztówki z zabytkiem Jeleniej Góry lub schroniska i omówili obiekt w języku obcym.
W CZASIE KOLEJNYCH IMPREZ DFN zastanawialiśmy się nad kwestią Quo vadis Europo? (Wyzwania strategii Europa 2020, Polskie cele w ramach strategii Europa 2020 na tle innych krajów
UE, Człowiek w UE, czyli demograficzna podróż po zakątkach Europy, prof. dr hab. Elżbieta Sobczak, dr Beata Bal-Domańska, dr Małgorzata Markowska) oraz Czy ekonomia to nuda? (wykład,
dr Urszula Markowska-Przybyła), dyskutowaliśmy o Kreatywności w biznesie (wykład, dyskusja, dr Andrzej Raszkowski), ćwiczyliśmy Techniki negocjacji (warsztat dr Anetta Zielińska).
Posłuchaliśmy wykładu nt. Systematyka i problem wyboru źródeł finansowania innowacyjnych projektów (dr Dariusz Głuszczuk) oraz podążaliśmy Śladami kowarskich górników (dr Zbigniew
Piepiora).
W Jeleniej Górze odbyło się aż 10 imprez organizowanych przez naszą uczelnię. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z niektórych imprez.
Bystrzyca Kłodzka
Naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu uczestniczyli także w edycji regionalnej XVI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w Bystrzycy Kłodzkiej. W ramach imprezy wykłady wygłosili: prof. Jacek Potocki („Społeczne i środowiskowe aspekty budowy autostrad – teoria i praktyka”), dr Zbigniew Piepiora („Przeciwdziałanie skutkom katastrof naturalnych”), dr Andrzej Raszkowski („Kreatywność w biznesie”). Koordynatorem festiwalu w Bystrzycy Kłodzkiej była po raz kolejny dr Małgorzata Żochowska – nauczyciel geografii z tamtejszego Zespołu Szkół Ogólnokształcących.